Egyptský horor

Autor: Eva Dingová | 29.5.2014 o 18:18 | Karma článku: 8,09 | Prečítané:  2018x

Posledné obdobie bolo dosť hektické,no a aký je najlepší liek na jarnú únavu? Krásne čisté more, šnorchel,slnko, dobré jedlo a trošku luxusu k tomu.V robote som vyžobrala týždeň dovolenky, v renomovanej cestovke sme si objednali nový 5 hviezdičkový rezort v Egypte.Katalóg nám sľúbil krásnu bielu pieskovú pláž s kryštáľovočistou vodou vhodnou na potápanie a šnorchlovanie a 5 bazénov s aquaparkom ako bonus k tomu.. No kto by odolal? Zbalili sme kufre,fľašu slivovice na dezinfekciu, zamenili jednodolárovky na bagšiš a vyrazili sme šťastní a plní očakávania - štyria dospelí a dve deti, na vysnívanú dovolenku. Veď čo by sa mohlo pokaziť?

Keď sme dorazli do hotela http://www.nubia-resort.com/en.html boli sme nadšení.Hotel je naozaj krásny a splnil všetky služby,ktoré katalóg sľuboval, pokiaľ sme nedorazli na pláž. Namiesto bielej pláže a kryštáľovočistej vody, všade kam nám oko dohliadlo, tak nás čakal asi stometrový pás blata, kusov tehál a veľkých kameňov, zaliatych asi tri centimetre hlbokou morskou vodou, cez ktoré sa nijako nedalo prejsť. Na to,aby sa človek dostal do mora,kde by mohol plávať, musel by byť Ježiš,alebo mať krídla. Myslím,že nemusím zdôrazňovať, že  nik z nás týmto fenoménom nedisponoval.

Boli sme ešte natoľko optimisti, že stav mora sme prikladali púštnej búrke a verili,že do ďalšieho dňa sa to zlepší. Po dni prežitom v bazénoch sme pokus o kúpanie v mori zopakovali. Nič sa nezmenilo,snáď len to, že to morské blato pritiahlo milióny komárov a za pár minút sme vyzerali ako keby sme mali kiahne.A tak sme tam stáli všetci šiesti so šnorchlami a plutvami v rukách a nafukovacím člnom v batohu, ako blbci a hľadali východisko. Susedný hotel mal mólo, po ktorom sa dalo pohodlne prejsť až do mora a my sme v ňom videli svetlo na konci tunela. A však chybička se vloudí...mólo bolo strážené a za žiadnu cenu nás strážci na mólo nepustili. Dokonca táto cesta nebola priechodná ani za pomoci dolárov, čo v arabskom svete nebýva zvykom. Strážca móla síce nemal guľomet, ale verili sme, že ak ho neprestaneme otravovať, tak odniekiaľ nejaký vytiahne.Lebo evidentne hosť z vedľajšieho hotela je horší,ako biely terorista.

Neostala nám iná možnosť, len sa opat presunúť k bazénom a meditovať nad tým, ako sme išli k moru, sme pri ňom,ale bez mora a či by nám lepšie nebolo v Mederi a za štvrtinovú cenu. Rozhodli sme sa, že zájazd budeme reklamovať a žiadať zmenu hotela. Samozrejme v Egypte majú vždy čas na všetko,tak zmena hotela nebola pre nich prioritou a my sme strávili ďalší deň v bazénoch. Ale vzhľadom na 35 stupňov tepla, sme boli vďační aj za tekéto bazénové ochladenie.

Polka dovolenky bola za nami,v mori sme si neomočili ešte ani otlaky, tak sme si zaplatili ako doplnok šnorchlovací výlet. Ráno čakáme vystrojení na mikrobus, deti už majú šnorchle na očiach a mikrobusu nikde. Čakáme hodinu,dve..delegát neberie telefón. Už ani neviem po akom čase nám poslal esemesku, že sa pokazil mikrobus a výlet sa odkladá na ďalší deň. Možno...

V tom sme zaregistrovali na hoteli nezvyčajný ruch. Všade sa vyliepali nejaké plagáty v arabštine, zdobila sa jedáleň, hotel bol plný čerstvých kvetín, skrátka nádhera.Neskôr sme pochopili, že na hoteli bude nejaký kongres, ktorý bude trvať až do nedele, čiže do posledného dňa našej dovolenky. A potom to prišlo. Z bazéna sme sledovali,ako na hotel prichádzajú plné autobusy domácich, neviem či vedcov, predajcov,alebo akých účastníkov kongresu. Ale každý z nich mal so sebou všetky svoje manželky a komplet všetky svoje deti. A verte mi, že v arabskej rodine veru po jednom dieťati nemajú.Najprv sa nám to páčilo, bol moc zaujímavé sledovať v priamom prenose arabskú rodinnú atmosféru a ich hierarchiu. Ináč, naozaj nechápem,ako je možné a ako to majú tie arabské ženy zariadené, že ich deti neplačú.Ale je to tak a navyše tie deti sú aj krásne. Nevedela som sa vynadívať na trojročných chlapčekov v oblekoch s kravatami, s akou dôstojnosťou sa dokázali pohybovať po hoteli. Ešte aj moje materské city sa prebudili v tej chvíli..a najradšej by som tých chlapčekov vystískala a ženám struhla kompliment za výchovu....do momentu..kým aj účastnící kongresu - asi 10 autobusov- neprišli na to, že hotel nemá more.Ale veď sú tu predsa bazény...nie?

Bazény sa v krátkej dobe zaplnili,čo teda by problém nebol, pokiaľ by neboli všetci na kompletku oblečení!  Ženy všetky v  nejakých dlhých krimplenkách, čiernych šatách a v čiernych šatkách, dievčatá boli na tom podobne. Chlapi tiež dlhé čierne tričká a deti z neviem akej príčiny,boli všetky ešte aj obuté. A tak sa tie bazény, jediná naša možnosť kúpania v egyptskej horúčave, zmenila na verejnú práčku čiernych habitov.

A to nebolo to jediné,k čomu došlo. Personál egyptských hotelov je zvyknutý na európske ženy v plávkach. Uvedomujú si,že žijú z cestovného ruchu a naučili sa nás vnímať,ako ich prísun peňazí a z toho dôvodu akceptovať aj našu "nahotu" a naše zvyky. Ale mužskí účastnici kongresu boli podľa ich správania z vnútrozemia  a dokážem tvrdiť, že možno sme boli prvé ženy v plávkach,ktoré kedy videli. V priebehu pár minút sme sa stali útokom ich mľaskania, slintania, výkrikov a nevhodných posunkov,ktoré ich bavili viac a viac.

Dostali sme strach a cítili sme sa ako minútu pred verejným ukameňovaním. Dopadlo to tak, že arabske rodiny sa chladili v bazénoch hotela,a my "biele" ženy, sme sa potili zahalené v osuškách  a arafatkách na lehátkach.Keďže situácia vôbec nevyzerala bezpečne,a návštevnící kongresu boli v presile,stiahli sme sa radšej na izbu a odtiaľ žiadali cestovku už razantne o presťahovanie inam.

Ja naozaj nie som rasistka a vždy rešpektujem kultúru a zvyky krajiny, do ktorej cestujem.Dupľom v Egypte,kde som nebola prvýkrát.A neviem,asi som bola naivná,ale očakávala som rovnakú dávku tolerancie aj od Arabov,ktorí boli v hoteli,že nám európanom prenechajú aspoň jeden bazén a budú rešpektovať nás...veľmi som sa mýlila...Myslím si, že práve cestovka, by mala v prvom rade zistiť, a zaručiť nám zákazníkom,či egyptský hotel,ktorý ponúka,ako hotel prímorský s krásnou plážou, nie je hotelom kongresovým, bez pláže a pre nás bezpečným.. Lebo po tejto skúsenosti už viem,že zákonite skôr či neskôr dôjde ku stretu dvoch rôznych svetov,ktoré su v tomto prípade absolútne nezlučiteľné a neakceptovateľné. To, že sa nič horšie nestalo, je len a len vďaka tomu,že sme si uvedomili, že múdrejší ustúpi a zbytočná provokácia plávkami,alebo verbálne súboje, v cudzom arabskom svete, by viedli len k zhoršeniu situácie. Nabudúce, pri iných už predom nahnevaných a sklamaných európskych hosťoch, to už vôbec nemusí skončiť takto diplomaticky "šťastne".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Pondelok bola jedna veľká katastrofa. Problémy s STK pokračujú

Ministerstvo dopravy zmenilo pravidlá pre stanice technickej kontroly. Tie hovoria, že s novým systémom sa ešte nenaučili pracovať.

komentár petra tkačenka

Samozrejme, že Slováci si s Čechmi neboli rovní

Terajšiu republiku nám založili vyšinutí národniari.


Už ste čítali?