Kde sa stala chyba?

Autor: Eva Dingová | 3.1.2006 o 14:54 | Karma článku: 8,15 | Prečítané:  2555x

Od 1.januára 2006 v meste Banská Bystrica namiesto dlhoročne osvedčenej banskobystrickej SAD BBDS a.s. prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu SAD Zvolen a.s.!!! Mestská hromadná doprava zkolabovala. Na zastávkach nie sú vyvesené cestovné poriadky. Podľa vyhlásenia prevádzkovateľa MHD, ktoré sa rozširuje jedine ústnym podaním medzi stojacími na zastávkách, bude MHD jazdiť celý január, tak ako cez víkend. Fajn, asi je najvyšší čas prehovoriť zamestnávateľov, aby nám upravil pracovný čas a riaditeľov škôl, aby prispôsobili dobu vyučovania nepravidelnosti mestskej dopravy.

Na zastávkach stoja desiatky nespokojných ľudí. Autobusy nechodia ani podľa pracovných dní, ani podľa sviatkov, asi chodia podľa svojho poriadku, ktorý zabudli zverejniť.  Po hodine čakania príde stará polorozsypaná KAROSA, jednoznačne nevhodná pre spoj mestskej dopravy, nejasne označená a preplnená do posledného milimetra. Keď si chcete zaplatiť cestovné, tak ako ste boli roky zvyknutí, svojou čerstvo nabitou čipovou kartou, máte smolu. Nie je to možné, karta neplatí, lístok vám predáva vodič.

Počujem hlas jedného z cestujúcich: "Mám na karte tisícku a nemám po Silvestri ani korunu. To mám ako teraz chodiť do roboty?" Z autobusu sa ozvalo tiché pokrčenie pleciami natlačených nedýchajúcich cestujúcich.

"Buď rád, že cestovné zlacnelo, nefilozofuj a nezdržuj, poď von, alebo dnu!" Zakričal šofér.

Hurááá..cestovné v Banskej Bystrici zlacnelo. Dávam vodičovi päťdesiatkorunu /pred tým som priložila čipovú kartu a z nej mi stiahlo 13,-Sk/, teraz čakám,čakám... šofér nadávajúc ráta drobné a medzi tým ma dav autobusuchtivých ľudí tlačí ďalej. Na nasledujúcej zastávke sa mi konečne do rúk dostáva prostredníctvom spolucestujúcich môj výdavok /značne menší, ako mal byť/ a vytúžený desaťkorunový lístok. Podľa textu na lístku sa dozviem, že od dnešného rána mi pribudol nový titul - BATOŽINA.

Autobus ide ďalej, na ďalších dvoch zastávkach už pre istotu ani nestojí a ja sledujem skupinku študentov. Tváre mali nedobrovolne pritlačené k oknu. Svojim spolužiakom a ostatným desiatkam neznámych, ktorí nemali to "šťastie", že sa dostali do autobusu, ukazovali gesto víťazstva.

V našom meste je dnes plus 5 stupňov. Začala sa topiť viac ako polmetrová snehová nádielka od Ježiška. Chodníky sú prechodné len pre fyzicky zdatných a dobre obutých jedincov. Po hlavných cestách / sídlisko Sásová/ tečie voda potokom do výšky puklíc na autách. Pokiaľ sa odhodláte ísť po chodníku v tejto lokalite, odporúčam neoprén.

Mamičky s kočiarikmi, starší a chorí ľudia a ľudia spoliehajúci sa na mestskú dopravu, ostaňte radšej doma. NAŠE mesto je od nového roku pre tých, čo majú autá, alebo peniaze na taxi. Pre vyvolených!

Že prečo nadávam na autobusy?  Veď máme ešte trolejbusy...Áno,mali sme ich. Do 31.12.2005.

SAD Zvolen, terajší prevádzkovateľ našej MHD, mestu Banskej Bystrici už vopred avizovala ich zrušenie z dôvodu nerentabilného spôsobu mestskej hromadnej dopravy. Zrušenie trolejbusov, ako maximálne ekologickej spoľahlivej dopravy chrániacej životné prostredie premotorizovaného mesta, považujem za obrovskú chybu našeho mestského zastupiteľstva.

V ostatných mestách, kde sa vybudovala trolejbusová sieť, sa spievali oslavné hymny. U nás môžme začať hrať pohrebný pochod. A myslím si, že nielen trolejbusom. Definitívne zlikvidovanie celej trolejbusovej siete v Banskej Bystrici by stálo viac ako miliardu korún. Má na to NAŠE zadĺžené mesto? A tak sa môže veľmi ľahko stať, že keď niekedy o pár rokov budeme šľapať pešo po snehom zapadnutom chodníku so svojim alergickým a astmatickým dieťaťom do nemocnice, spadne nám na hlavu časť zhrdzaveného trolejbusového vedenia.

Nezamestnaní v Banskej Bystrici, využite tento čas nejazdenia v meste a pokiaľ vám ešte nevypli telefón, snažte sa čo najskôr nájsť prácu. Lebo ak nevyhrá zdravý ľudský úsudok nad peniazmi, tak do zástupov na Úrade práce ku nezamestnaným zo Slovenky, Smrečiny, Cementárne a iných niekedy prosperujúcich firiem, Vám od februára pribudne ďalších 80 ľudí - bývalých vodičov našej MHD.

A Banská Bystrica sa tak pomaly ale isto, stane nielen mestom vyvolených, ale skončí ako mesto duchov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Markíza prehrala, Kočnerovi má platiť milióny za čudné zmenky

Sudkyňa odmietla preveriť, či zmenky boli skutočne podpísané v roku 2000.


Už ste čítali?