Ako trestá sociálna poisťovňa svojich platičov?

Autor: Eva Dingová | 12.11.2007 o 18:21 | Karma článku: 16,41 | Prečítané:  13982x

"Okná zdobím, dane platím, já chci mít svuj klid" - tak ako odznelo v Pozdravoch zo zemegule, riadim sa aj ja týmto starým filmovým krédom. Podnikám, platím odvody do poisťovní, faktúry dodávateľom, dane, výplaty a péenky zamestnancom. A tak ako každému malému slovenskému podnikateľovi, keď mám dobrý mesiac, zostane niečo aj pre mňa. Všetci máme "svuj klid". Teda mali sme, do dnes...

Pred pár týždňami mi došiel dopis od Sociálnej poisťovne, kde mi "s úctou" oznámili, že mi idú robiť hĺbkovú kontrolu platenia a výpočtov odvodov po dobu štyroch rokov dozadu. Nič príjemné, ale ani žiadna katastrofa.

Trochu sa mi zakrútila hlava, keď som zistila, že za posledných pár rokov som len na odvodoch zaplatila našej republike viac ako sedemstotisíc korún. Ekonómku som pritlačila k stene, či správne počitala a hneď po tom, ako pod nátlakom použila symbol súhlasu, sadla som do mojej starej škodovky a išla som zaniesť doklady do poisťovne. Odvody som mala všetky zaplatené, tak som neočakávala žiaden problém. Ani nebol. Našli nejakú malú chybu krásy, ktorú som do dnes nepochopila,ale kvôli 700 korunám sa naozaj nebudem hádať s verejnou mocou. Ekonómka dostala prémie, ja som na škodovku kúpila nové zimné gumy a nirvána kľudu dosiahla vrchol.

Dnes mi ale došiel ďalši pozdrav zo Sociálnej poisťovne na sumu 3800 korún. Kukám, čitam, beriem silnejšie okuliare a neverím.

Aj napriek tomu, že som každý masiac, počas piatich rokov môjho podnikania pravidelne platila odvody za mňa a za zamestnancov, vyrúbila mi Sociálna poisťovňa penále.

A za čo?

Odvody majú byť zaplatené vždy k poslednému dňu v mesiaci. Takže stačilo poslať túto sumu o deň neskôr a už mi poisťovňa vyrátala penále, ktoré keď nezaplatím, budem mať do činenia s exekútorom.

Ja rešpektujem naše zákony, aj keď nie so všetkými súhlasím. Tých 3800 korún tiež zaplatím, práve preto, že ja som porušila neskorým platením odvodov zákon. Aj keď som niekedy meškala len o jeden deň a aj keď som si mylne myslela, že keď mám odvody zaplatené,tak mi žiadna pokuta nehrozí.

Ale neviem odpoveď na kopec iných otázok.

Mňa by hlavne zaujímalo, či na všetkých podnikateľov v tomto štáte používa poisťovňa rovnaký meter. Nie je to náhodou tak, že tí čo platia sú v očiach poisťovne solventní a tak keď podali prst, treba im vziať ešte aj celú ruku?

Čo má urobiť môj známy, ktorý na rozdiel odomňa má nie štyroch,ale tridsať zamestnancov a jeho príjmy sú závislé od štátnych firiem? Ktoré, ako všetci vieme,len málokedy zaplatia načas. Kto má koho v tomto prípade penalizovať?

Prečo, ak sa už poisťovňa rozhodla pre trest platičov takýmto spôsobom, neposiela príkaz na zaplatenie penále aspoň každý štvrťrok? Prečo hrajú päť rokov hru na mŕtveho chrobáka a potom zaťažia podnikateľa koľkokrát až likvidačnou sumou za penále?

A ako sa trestajú naozajstní neplatiči, ktorí neplatia celé roky tisíce za odvody a pri tom ešte berú dotácie zo štátu? Aj takí sa penalizujú? Je vôbec vymáhanie pohľadávok od takýchto "firiem" reálne?

Na tieto otázky mám ja len jednu odpoveď a pri súčastnej politickej situácii na Slovensku len jediné riešenie. Od budúceho roku nebudem mať malinkú obchodnú firmičku, ale založím si eseročku s päťdesiatimi zamestnancami. Odvody nebudem platiť vôbec, pre istotu ani dane a ku koncu roka už ani nájom za priestory /štátne/. No a keď bude prihorievať, tak ďalší rok si úspešne založím novú eseročku. Ale to ma už nebudete poznať iba náhodne, ako malého nenápadného živnostníka a občasného blogera. Škodovku vymením za "meďák", psovi kúpim zlatý obojok, syn pôjde študovať do Viedne a ja si budem liečiť reumu na jachte v Karibiku. Predpokladám, že sa mi ujde miesto na Bleskovkách v rubrike "prominenti" a v Smotánke ma budete môcť vidieť, ako sa napchávam chlebíkmi na recepcii aj s ostatnými takými istými "celebritami", ako ja.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Takto Sagana často neuvidíte. Čudoval sa aj Svorada

Trojnásobný majster sveta získal šiesty národný titul skvelým spôsobom, keď unikol viac ako 80 kilometrov pred cieľom.

EKONOMIKA

Právnik: Útek Kočnera by bola blamáž (rozhovor)

Právnik a súdny lekár Peter Kováč v rozhovore pre denník SME.

ŠPORT

Peter Sagan nedal nikomu šancu. Pozrite si jeho triumf

Slovák suverénne vyhral spoločné majstrovstvá Česka a Slovenska.


Už ste čítali?